Jak dbać o skórę tłustą?

Skóra tłusta jest problematyczna, jednak odpowiednia pielęgnacja sprawia, że jej posiadaczki wyglądają dobrze nawet bez makijażu. Zgrubiały naskórek, nadprodukcja łoju i słabe ukrwienie przestają być kłopotem, jeśli stosuje się dobrze dobrane kosmetyki i zmienia się kilka nawyków. Jak prawidłowo dbać o tłustą cerę?

Cechy skóry tłustej

Skóra tłusta posiada niedostateczną ilość kwasu linolowego, przez co naskórek szybko rogowacieje. Gruczoły łojowe produkują za dużo sebum, co zwiększa podatność na powstawanie zaskórników i infekcje bakteryjne, skutkujące pojawianiem się bolesnych pryszczy. Dodatkowo skóra na twarzy jest blada z powodu słabego ukrwienia i niedostatecznego dotlenienia.

Jak pielęgnować skórę tłustą?

Tłusta cera wymaga codziennego mycia specjalnymi żelami i mydłami oraz oczyszczania za pomocą olejków, które regulują wydzielanie sebum (np. olejek arganowy). Po usunięciu zanieczyszczeń skóra powinna być przemywana tonikami z kwasami BHA lub AHA. Do nawilżania cery odpowiednie są lekkie kremy o działaniu matującym, natomiast na noc odpowiedne są kremy odżywczo-regenerujące do cery tłustej. Raz w tygodniu dobrze jest wykonać peeling enzymatyczny. Latem zakazane jest opalanie się bez kremów z filtrem UVA i UVB.