Jak zdiagnozować i leczyć egzemę, czyli atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (wyprysk atopowy, egzema, wyprysk endogenny) jest jedną z najczęstszych – w dzieciństwie najczęstszą – niezakaźną zapalną chorobą skóry. Schorzenie to, choć łatwe do rozpoznania przez doświadczonego lekarza, stwarza wiele problemów i trudności diagnostycznych ze względu na swoją różnorodność i zmienność oraz niekorzystną morfologię. Osoby dotknięte chorobą cierpią, nie tylko z powodu widocznych zmian na skórze w przypadku zajęcia twarzy, rąk i stóp, ale przede wszystkim z powodu dręczącego i męczącego świądu.

Dyskomfort przy egzemie

Odczucie to powoduje bezsenność, zmęczenie, trudności z wykonywaniem codziennych czynności i znaczne pogorszenie jakości życia nie tylko pacjenta, ale także jego najbliższych. Wielu lekarzy jest bezradnych i mówi o „nieuleczalnej” chorobie. W niewielu innych dziedzinach medycyny stosuje się tak wiele „alternatywnych”, „uzupełniających” lub „niekonwencjonalnych” procedur, jak w przypadku atopowego zapalenia skóry. Zobacz także łojotokowe zapalenie skóry szampony.

Choroba jest jest częsta – 10-20 % 5 i 6-letnich dzieci jest dotkniętych AZS w wielu krajach świata. Wczesne dane epidemiologiczne z lat 50. ubiegłego wieku podawały częstość występowania ok. 1-2%. Choroba ta jest częścią triady atopowej, wraz z astmą oskrzelową i katarem siennym. Różni się jednak w zasadniczych aspektach, zwłaszcza jeśli chodzi o zrozumienie mechanizmów biorących udział w patogenezie, które są lepiej poznane w przypadku kataru siennego i astmy alergicznej.

Warto sprawdzić:

Sposoby diagnozy

Dla dermatologa atopowe zapalenie skóry nie należy do klasycznych chorób z bardzo charakterystyczną, idealnie patognomoniczną zmianą skórną – jak na przykład w łuszczycy w postaci czerwonych, łuszczących się i ostro zakończonych plam, sześciokątnych, lekko uniesionych czerwonych grudek jak w liszaju płaskim, lub zgrupowanych pęcherzyków jak w opryszczce zwykłej. Atopowe zapalenie skóry wykazuje raczej rozproszoną morfologię z niedokładnymi zmianami, w większości charakteryzującymi się zmianami wtórnymi, spowodowanymi napadami drapania z powodu silnego świądu. Zmagasz się z uciążliwą egzemą skóry dłoni? Wypróbuj dermokosmetyki Ducray z gamy DEXYANE przeznaczone do skóry bardzo suchej ze skłonnością do atopii.

Trudnym rozpoznaniem różnicowym może być egzema na stopach i rękach wraz z wypryskiem potnicowym. Ten typ wyprysku rąk może występować w wyprysku atopowym, ale także w alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry, a także u pacjentów z grzybicą. Według niektórych autorów dyshidrotyczny wyprysk rąk lub stóp zawsze odpowiada atopowemu zapaleniu skóry i powinien być nazywany atopowym wypryskiem dłoni i stóp.

Istnieje niewiele badań prospektywnych dotyczących wpływu pielęgnacji skóry, która stanowi jedno z podstawowych podejść terapeutycznych i profilaktycznych w wyprysku atopowym. Obecnie istnieją badania wskazujące na korzystny wpływ stosowania emolientów u niemowląt w odniesieniu do profilaktyki wyprysku atopowego.

Podsumowując, egzema atopowa stanowi znaczne obciążenie zarówno dla pacjenta, jak i osób z jego najbliższego otoczenia. Egzema może zaatakować każdą część ciała, a zwykle spotykana jest u małych dzieci.