Problemy ze skórą. Kiedy należy iść do dermatologa?

Problemy skórne to problem, który dotyczy niemal wszystkich osób bez względu  na wiek, płeć czy typ cery. Delikatne przebarwienia na twarzy, wypryski, lub zaczerwienienia są czymś zupełnie normalnym i nie stwarzają powodów do obaw. Niekiedy zdarza się jednak, że zmiany na skórze stają się coraz bardziej problematyczne, powodują intensywny świąd lub pieczenie. Wówczas konieczna może okazać się wizyta u dermatologa. 

Należy pamiętać o tym, że nieleczone zmiany skórne mogą doprowadzić do tego, że nawet na pozór zupełnie nieszkodliwe wykwity mogą przekształcić się w o wiele poważniejsze choroby skórne, wymagające długiego i intensywnego leczenia pod okiem specjalisty. 

Wśród najczęściej występujących chorób skórnych wymienia się:

  1. grzybica, 
  2. alergie skórne, 
  3. trądzik – zarówno młodzieńczy, jak i różowaty, 
  4. atopowe zapalenie skóry, 
  5. bakteryjne choroby skóry. 

Warto pamiętać również tym, aby przy jakichkolwiek chorobach skórnych zaprzestać stosowania kosmetyków, które w składzie zawierają alkohol, konserwanty lub sztuczne barwniki. Składniki te mogą dodatkowo podrażniać skórę i doprowadzać do rozmowy choroby. Wówczas zaleca się stosowanie delikatnych dla skóry dermokosmetyków, jak np. te, które znaleźć można w ofercie amerykańskiej firmy kosmetycznej Dermalogica.

Wizyta u dermatologa okaże się koniecznością w przypadku, gdy samodzielne leczenie w domu w [połączeniu ze świadomą i przemyślaną pielęgnacją dopasowaną do typu cery nie przynosi pożądanych i skutecznych efektów. Kolejnym powodem wizyty u specjalisty może być również pogarszający się stan naszej cery. Bez względu na wszystko należy jej słuchać i możliwie jak najszybciej odbierać sygnały, które nam wysyła. Jakiekolwiek zaczerwienienia, czy zmiany, które niosą ze sobą dodatkowo nieprzyjemne uczucia, utrudniające funkcjonowanie w codziennym życiu, wymagają natychmiastowej kontroli. 

Warto pamiętać również tym, aby przy jakichkolwiek chorobach skórnych zaprzestać stosowania kosmetyków, które w składzie zawierają alkohol, konserwanty lub sztuczne barwniki. Składniki te mogą dodatkowo podrażniać skórę i doprowadzać do rozmowy choroby.