luszczyca

Przyczyny łuszczycy? Poznaj najważniejsze z nich

O tym, jak uciążliwym problemem jest łuszczyca, z pewnością mogą powiedzieć osoby, które zmagają się z tą przykrą dolegliwością. Charakterystyczne zmiany dermatologiczne stanowią dla osób chorujących ogromne wyzwanie, ponieważ te nie tylko uporczywie swędzą, ale z powodu nieestetycznego wyglądu mogą również powodować problemy z samoakceptacją, a w niektórych przypadkach – doprowadzić również do depresji. Sprawdź także łojowe zapalenie skóry głowy.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to choroba zapalna o podłożu autoimmunologicznym, która obecnie jest niestety nieuleczalna. Odpowiednie leczenie i pielęgnacja mogą złagodzić dokuczliwe objawy. Powoduje ona nadbudowywanie się komórek skóry, które nagromadzone w zbyt dużej ilości, widocznie się łuszczą. Zmiany pojawiają się przede wszystkim na łokciach, pachwinach i kolanach, ale mogą również dotyczyć głowy, karku i uszu, w zależności od rodzaju łuszczycy. Zmiany łuszczycowe przyjmują zazwyczaj postać niewielkich plamek i krwawych pęknięć. Warto pamiętać, że zniknięcie objawów nie oznacza wyleczenia choroby, a jedynie chwilowe “wyciszenie” objawów i przejście w stan remisji.

Przyczyny łuszczycy

Wciąż nie udało się ustalić, co dokładnie powoduje łuszczycę, jednak wśród jej najczęstszych przyczyn wymienia się podłoże genetyczne. Przyjmuje się bowiem, że występuje dość znaczące ryzyko odziedziczenia choroby, co zdaje się udowadniać fakt częstego współwystępowania opisywanej dolegliwości u bliźniąt. Rolę w genezie tej choroby prawdopodobnie odgrywają takie czynniki genetyczne jak, chociażby polimorfizm genu HLA-Cw6. Łuszczyca może jednak współwystępować również z zakrzepowym zapaleniem żył, chorobą serca, nadciśnieniem tętniczym, czy cukrzycą typu II. Do czynników, które mogą wywołać lub nasilić chorobę zalicza się również przewlekłe infekcje bakteryjne i grzybicze, ciążę, okres dojrzewania, oparzenia, przyjmowane preparaty, palenie papierosów, zakażenie paciorkowcem, ukłucia owadów, promieniowanie ultrafioletowe, zaburzenia hormonalne, alkohol, a także HIV.

Podobne artykuły:

Jak leczyć łuszczycę?

Jak wspominaliśmy wcześniej, głównym celem leczenia jest przede wszystkim złagodzenie uciążliwych objawów, ponieważ nie ma możliwości trwałego wyleczenia łuszczycy. Sposób leczenia każdorazowo powinien być skonsultowany z dermatologiem, który opracuje specjalistyczny plan kuracji zgodnie z rodzajem łuszczycy. Pod uwagę bierze się również wiek pacjenta i jego ogólny stan zdrowia. Bardzo ważne jest również włączenie leczenia miejscowego, które zmniejsza objawy i zapobiega nawrotom choroby. Dermokosmetyki stworzone z myślą o skórze z łuszczycą posiada w swojej ofercie Ducray.

Przy wyższym stopniu choroby, niezbędne mogą okazać się fototerapia i leki biologiczne lub doustne przyjmowanie retinoidów, natomiast w przypadku miejscowych zmian zwykle zaleca się stosowanie odpowiednich kremów i preparatów. Efekty może przynieść również dobrze dobrana dieta, polegająca głównie na unikaniu tłustych wędlin, niektórych rodzajów mięsa oraz wysoko przetworzonej żywności. Zamiast tego warto sięgać po nienasycone kwasy tłuszczowe, w które bogate są ryby i skorupiaki i oleje roślinne. Na stan naszej skóry wpływają także błonnik pokarmowy i składniki mineralne, dlatego dobrym rozwiązaniem jest włączenie do codziennego jadłospisu właściwe porcji świeżych owoców i warzyw.