Dieta roślinna jako pomoc w problemach skórnych?

Kondycja skóry zależy od kilku czynników. Na to, czy jest ona zdrowa czy też pojawiają się problemy z powracającymi wypryskami, przesuszeniem lub niekorzystnym wyglądem wpływ ma zarówno sposób odżywiania, pielęgnacja, a także wystawianie skóry na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Wiek a problemy ze skórą

Problemy skórne mogą pojawić się w każdym wieku. Małe dzieci są szczególnie narażone na podrażnienia czy reakcje alergiczne. Młodzież nieustannie skarży się na powracający trądzik, który jest trudny do wyleczenia. Co ciekawa, z wypryskami skórnymi boryka się także wiele osób dorosłych. Im człowiek starszy, tym problemów może być więcej, bo z biegiem czasu naskórek zaczyna powoli tracić swoje pierwotne właściwości regeneracyjne. Wraz z wiekiem skóra zaczyna być coraz mniej elastyczna i sprężysta. Stosując właściwie zbilansowaną dietę bogatą w produkty roślinne, można uniknąć wielu problemów skórnych.

Co niekorzystnie wpływa na kondycję skóry?

Najczęstszą dolegliwością skórną, która przynajmniej od czasu do czasu dotyka większości osób, są wypryski. Mogą przybierać różne formy, od pojedynczych krost na nosie, czole czy brodzie, po obszerne wykwity zajmujące dużą powierzchnię twarzy. Przynajmniej w części przypadków nie są one zagrożeniem dla zdrowia człowieka, jednak stanowią istotny problem natury kosmetycznej.

Jakie są najczęstsze czynniki wpływające na pojawianie się wyprysków skórnych? Można do nich zaliczyć między innymi:

  • niewłaściwą dietę bogatą w tłuszcze i ubogą w drogocenne witaminy i związki mineralne,
  • stres,
  • zakażenia bakteryjne,
  • niektóre rodzaje leków,
  • reakcje alergiczne,
  • stosowanie kosmetyków niedopasowanych do rodzaju skóry,
  • brak właściwej higieny.

Chcąc cieszyć się zdrową cerą, warto spróbować diety roślinnej. Rezygnacja z produktów zwierzęcych może skutkować znacznym ograniczeniem występowania problemów skórnych. W jaki sposób dieta roślinna może pomóc w walce z wypryskami?

Co to jest dieta wegetariańska?

Osoby stosujące dietę wegetariańską decydują się na to, aby całkowicie ze swojego codziennego menu wykluczyć mięso. Nie da się ukryć, iż w dzisiejszych czasach, niezwykle ciężko jest dostać w sklepie mięso dobrego gatunku. Powstało wiele materiałów, zarówno w prasie, jak i w telewizji, na temat tego, w jaki sposób zwierzęta są faszerowane antybiotykami i sterydami dla lepszego i wydajniejszego chowu. Wszystko to przekłada się na jakość mięsa, a po jego spożyciu przenika także w jakiejś mierze do ludzkiego organizmu. Odżywianie powinno opierać się w jak największym stopniu na naturalnych produktach. Świeże warzywa i owoce są źródłem wielu witamin i związków mineralnych korzystnie wpływających na kondycję skóry. Im więcej ich jest dostarczanych do organizmu człowieka z codzienną dietą, tym lepiej.

Dietetyka w służbie dermatologii

Pomimo tego, iż wiadomo, że niektóre grupy produktów niekorzystnie wpływają na kondycję skóry, to dietetyka wciąż nie jest zbyt często wykorzystywana w procesach leczenia dermatologicznego. Jeżeli ktoś ma problemy z nawracającym trądzikiem i nie skutkują w jego przypadku żadne preparaty kosmetyczne, to może po konsultacji z lekarzem, spróbować diety opartej na składnikach roślinnych. Dieta roślinna może wspomóc leczenie wielu schorzeń, w niektórych przypadkach pomaga w redukcji objawów łuszczycy czy też wyprysków trądzikowych.

W jaki sposób wegetariańska dieta pomaga walczyć z trądzikiem?

Terapie przeciwtrądzikowe w dużej mierze opierają się na stosowaniu określonych preparatów kosmetycznych. W cięższych przypadkach lekarz może wystawić zalecenie do stosowania specjalistycznych maści. Zdecydowanie za rzadko wspomaga się takie leczenie zmianą diety. Tymczasem, okazuje się, że nie tylko rezygnacja z tłustego mleka, lecz również wyeliminowanie z diety nabiału (zwłaszcza takiego o dużej zawartości tłuszczu) może skutecznie wspomóc proces leczenia trądziku. Przejście na dietę wegetariańską może w dłuższej perspektywie czasu poprawić także ogólną kondycję skóry. Warzywa i owoce bogate są w witaminy, które bezpośrednio przyczyniają się do spowolnienia procesów starzenia się naskórka.