Znamię na skórze – kiedy zgłosić się do dermatologa lub onkologa?

Znamiona na skórze to sprawa na tyle powszechna, że może je u siebie zaobserwować niemal każdy. Pieprzyki czy brodawki dla niektórych stanowią istotny defekt kosmetyczny, z kolei innym dodają uroku. Takie znamię to jednak nie tylko kwestia wyglądu, ale i zdrowia. Każde znamię trzeba dokładnie obserwować, gdyż może się przerodzić w dużo poważniejszy problem. Kiedy warto skorzystać z porady lekarza specjalisty? Czy każdy pieprzyk na ciele to ryzyko wystąpienia nowotworu?

Najważniejsza jest samoobserwacja

Nie każdy przywiązuje dużą wagę do codziennej pielęgnacji skóry, jednak na prawdę warto poświęcić kilka minut dziennie na to, by dokładnie wymyć powierzchnię skóry i odpowiednio nawilżyć naskórek. Stosowanie kosmetyków dedykowanych pod określony rodzaj skóry pozwoli na to, aby odpowiednio o nią zadbać i spowolnić procesy starzenia. Sytuacja ta dotyczy zarówno pań jak i panów. Ponadto, codzienne zabiegi pielęgnacyjne skóry to najlepsze okazja do tego, by dokonywać regularnej samokontroli. Jest to szczególnie zalecane osobom, które mają sporo znamion na skórze. Jedynie ich dokładna obserwacja pozwoli na czas wychwycić niepokojące zmiany i spowoduje, że człowiek w odpowiednim momencie trafi w ręce specjalisty. Wczesna diagnostyka w przypadku znamion skórnych przeradzających się w zmiany o charakterze nowotworowym jest niezwykle istotna.

Kiedy ze znamionami skórnymi dzieje się coś niepokojącego?

Zmiany na skórze wszelkiego rodzaju warto regularnie obserwować przez cały rok, jednak szczególną uwagę należy zachować podczas miesięcy wiosennych i letnich, kiedy skóra człowieka narażona jest na intensywniejsze oddziaływanie promieni słonecznych. Jeżeli ktoś ma skłonność do powstawania zmian skórnych, to powinien oglądać się każdego dnia. Nie trzeba na to poświęcać dużo czasu, wystarczy uważniejsze mycie ciała, by wychwycić zmiany. Co powinno nas zaniepokoić? Jeżeli znamiona skórne są niewielki i przede wszystkim nie zmieniają swojego wyglądu na przestrzeni czasu, to prawdopodobnie jest to zwykły pieprzyk czy brodawka.

Oceniając zmiany skórne, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak:

  • symetryczność zmian skórnych
  • jednolitość barwy zmian skórnych
  • wielkość średnicy zmiany skórnej
  • zmiana kształtu pieprzy czy brodawek w ostatnim czasie

W przypadku, gdy zmiany na skórze są niesymetryczne, charakteryzują się zróżnicowaną barwą, ich średnica przekracza sześć milimetrów lub w ostatnim czasie zmieniły swój kształt, to wówczas jest to wskazanie do tego, by jak najszybciej odwiedzić specjalistę.

Jakich chorób można się obawiać jeżeli chodzi o znamiona skórne?

Dla wielu osób znamiona skórne są istotnym defektem kosmetycznym. Jeżeli jest to jedyny problem, to bardzo dobrze. Sytuacja zaczyna się znacznie komplikować w momencie, gdy zaczyna to być też problem natury zdrowotnej. Nawet niewielkie zmiany na skórze mogą się z czasem przekształcić z groźne dla życia nowotwory. Do najbardziej zjadliwych nowotworów skórnych cechujących się największą śmiertelnością zalicza się czerniak. Jego późne wykrycie znacznie skraca czas przeżycia pacjentów po diagnozie. Dlatego tak istotna jest samokontrola i regularne sprawdzanie tego, czy znamiona obecne na ciele nie zmieniły swojego kształtu lub koloru.

Znamiona skórne a wiek

Zdecydowana większość znamion skórnych, takich jak pieprze czy brodawki, powstaje u osób młodych. Przed trzydziestką to nic dziwnego, że na rękach, nogach, plecach czy dekolcie pojawiają się niewielkie pieprzyki. Z czasem pojawianie się nowych zmian powinno się ograniczyć, nawet u osób z tendencją do pieprzyków. Im człowiek starzy, tym większą uwagę powinien przywiązywać do znamion skórnych. Oczywiście nie oznacza to, iż młodzi mogą je bagatelizować. Wręcz przeciwnie – ciężkie nowotwory skóry zdarzają się u osób coraz młodszych.

Jak wygląda profilaktyka nowotworów skóry?

Istotne w tym przypadku jest unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne skóry dotkniętej znamionami. Pod wpływem słońca nawet niegroźne zmiany na skórze mogą zamienić się w śmiertelnie groźne niebezpieczeństwo. Nie chodzi o to, aby zakrywać całe ciało przed promieniami słonecznymi, jednak wielogodzinne kąpiele słoneczne nie są zalecane nawet osobom zdrowym. Jeżeli już ktoś planuje się opalać, to powinien stosować kremy ochronne z dużym filtrem uv. Przy tendencji do zmian skórnych lepiej powstrzymać się także od wizyt na solarium oraz od niektórych zabiegów kosmetycznych.